Makaleler » Kombi Kullanım » Yoğuşmalı Kombi Nedir?

Yoğuşmalı Kombi Nedir?

Kombilerde ErP Yönetmeliği Nedir?


Ülkemizde 21 Nisan 2018 yılında Kombi ErP Yönetmeliği yürürlüğe girmiştir. Bu yeni yönetmelik ; yüksek verimli, düşük NOx emisyonlu, çevreci ve ürün üzerinde enerji etiketinin olduğu  yoğuşmalı kombilerin satışını sağlanmıştır. Bu tarih itibariyle standart kombilerin       ( hermetik tip kombiler ) üretimi ve ithalatı sonlandırılmıştır.
 

Energy - related Products ( ErP ) ;  Enerji ilişkili Ürünler Direktifi demektir. Avrupa Birliği‘ne üye olan ülkelerde yürürlükte olup, bazı yasal yaptırımları ve sorumlulukları  tanımlamaktadır.Ülkemizde bu standartlar kabul edilerek Avrupa Birliği standartlarına kavuşmak adına önemli bir adım atılmıştır.
 

ErP, LOT adı verilen aşağıdaki ürün gruplarını kapsamaktadır.
 

LOT1: Isıtma Cihazları (Mahal ve Kombine Isıtıcılar) Kazan, Kombi, Isı Pompası vb. (Yer tipi kazanlar da bu kapsama dahildir. Katı yakıt ile çalışanlar kazanlar ErP kapsamı dışındadır. ErP’de tanımlanan mahal ısıtıcısı kapsamı “sıvı, gaz yakıtlı ve elektrikli” şeklindedir.)

LOT2: Su Isıtıcıları (Su Isıtıcıları ve Boylerler) Şofben, Termosifon, Boyler, Güneş Enerjisi Sistemleri vb.

LOT11: Ürünlere Entegre ve Bağımsız Sirkülasyon Pompaları(salmastrasız)

 

Yoğuşmalı Kombinin Avantajları Nelerdir?


Yoğuşmalı kombilerin verimleri yüksektir. %103 verimli reküparatörlü ya da üç eşanjörlü olarak nitelendirilen ( halk arasında yarı yoğuşmalı ifadesi sıkça kullanılır ) yoğuşmalı cihazlar ve %108’in üzerinde verimi ile premix yoğuşmalı ( halk arasında tam yoğuşmalı ifadesi sıkça kullanılır ) yoğuşmalı kombiler alev boyunu ihtiyaca göre ayarlayarak, dur/kalk yapmadan modülasyonlu şekilde çalışır. Fan ve pompa modülasyonu sayesinde tüketilen gaz miktarına bağlı olarak yüksek yanma verimi elde edilir ve çok daha sessiz çalışma sağlanır. Daha düşük emisyon (CO ve NOx) oranları ile, çok daha çevrecidir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı
ShopPHP | v5