Makaleler » Kombi Kullanım » KOMBİ KULLANIRKEN NASIL TASARRUF EDERİM ?

KOMBİ KULLANIRKEN NASIL TASARRUF EDERİM ?
  1. Kombi Seçimi En Önemli Konudur.

Kombi üreticileri teknolojinin gelişimine paralel olarak ürünlerini daha verimli ve kullanışlı hale getirmişlerdir. Evinizdeki kombi ErP yönetmeliğine uygun Premix Yoğuşmalı Kombi ( Tam Yoğuşmalı Kombi ) özelliğine sahip ise yakıt sarfiyatınız düşük olur. Ayrıca kombinizin kapasitesinin evinizin ihtiyacına uygun olması çok önemlidir. Bunun için konunun uzmanı olan mühendislik firmalarından destek alınmalıdır. Konutlarda bulunan radyatör miktarı veya yerden ısıtma boru uzunluğuna göre 20kw kapasiteden başlayan (Piyasada Baymak , Bosch , Demirdöküm , Vaillant , Warmhaus , İmmergas markalarında 20 kw kombi modelleri bulunmaktadır )  ve 45kw ( Piyasada Baymak , ECA , Warmhaus markalarında 45 kw kombi modelleri bulunmaktadır )  kapasiteye kadar çeşitli marka ve model kombi seçimi yapılabilir.

  1. Isı Kaybı Azaltılmalıdır.

Kombiler ısıtma konumunda ; bulunduğu ortamın ısı ihtiyacına göre sıcak su hazırlayıp , hazırlanan sıcak suyu ihtiyaç duyulan odaya veya odalara ileten bir cihazdır ( Herhangi bir ilave otomasyon yoksa) . Talep edilen sıcaklık miktarı ne kadar yüksek ise o kadar fazla doğalgaz tüketimi olur. Ayrıca talep edilen sıcaklık yüksek olmasa bile kısa aralıklarla sürekli bir talep varsa doğalgaz sarfiyatı aynı derecede fazla olur. Sarfiyatın azaltılması için konutun ısı kaybını azaltmak gerekmektedir. Yani konutun içten ve dıştan mantolanması çok önemlidir. Tavan veya zeminden de ısı kaybı olmaktadır. Bu konuda da izolasyon imkanı varsa mutlaka değerlendirilmelidir. Diğer bir konu ısıtma tesisatının uygun şekilde izolasyonunun sağlanmasıdır. Tesisat boruları izolasyonlu olursa kombinin daha az devreye girmesi sağlanacağı için doğalgaz sarfiyatı azalacaktır. Evinizde radyatörlü ısıtma sistemi kullanıyorsanız ; Radyatörlerin arkasına konulacak ısı yalıtım levhaları tasarruf sağlamaktadır.

  1. Oda Termostatı Tasarruf Sağlar mı  ?

Kombiler talep ettiğiniz kalorifer sıcak suyu derecesine göre çalışmaktadır. Evinizin sıcaklığını algılamamaktadır. Yıl içerisinde kombi kullanımının olduğu dönemlerde dış hava sıcaklığına bağlı olarak evinizin sıcaklığı farklılık göstermesine rağmen kombi sıcaklığını hemen hemen hiç değiştirmeyiz. Buradan anlaşılacağı gibi bazı günlerde veya mevsimlerde ihtiyacımız olmayan bir sıcak suya sahip olurken bazen de konforsuz bir ortamda bulunmak zorunda kalmaktayız. Aslında oda termostatı kombiyi daha akıllı bir çalışma konumuna getirmektedir. Odanın sıcaklığına göre kombilerin çalışmasını sağlayan bir kumanda yöntemi olan oda termostatını kullanarak tasarruf sağlarız.  Ancak bunun için en önemli koşul , oda termostatının bulunacağı odanın doğru seçilmesidir. Oda termostatı evin içerisinde en çok bulunduğunuz mahal neresi ise oraya konmalıdır. Eğer termostatın konumu çok kuzeyde olursa kombi sürekli çalışır , güneyde olursa bazı odalar ısınmayabilir. Bu bakımdan evin ortalaması dikkate alınarak doğru odada kullanılan oda termostatı , ihtiyaç fazlası bir enerji için yakıt harcamanızı engeller. Günümüzde kablosuz modelleride bulunan oda termostatlarının modülasyonlu modellerinin tercih edilmesi önemlidir. Programlı ve modülasyonlu bir oda termostatı doğru mahale konulursa yılda %15 civarında bir yakıt tasarrufu sağladığı tecrübe edilmiştir. Ayrıca dış hava sıcaklığına bağlı olarak çalışan dış hava kompanzasyonlu oda termostatları en ideal ve en çok tasarruf sağlayan oda termostatı modelleridir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhasApp Destek Hattı
powered by ShopPHP | v4